Słudzy diabła (Pengabdi Setan) | ★★★½

sludzy diablaNowa wersja indonezyjskiego horroru z lat 80. imponuje zwłaszcza pięknymi zdjęciami i skrzętnie budowaną atmosferą grozy.

Śliczna młoda dziewczyna (Tara Basro w kolejnej absolutnie hipnotyzującej roli) opiekuje się trzema braćmi i schorowaną babcią po tym, jak umiera jej matka, a ojciec wyrusza na poszukiwanie pracy. Bohaterka ma jednak pecha: w domu rozpętuje się akurat Festiwal Zjaw i Nieszczęśliwych Wypadków, mający prawdopodobnie silny związek z nieszczęśliwymi wyborami, jakich dokonała za życia jej rodzicielka. A co jeszcze gorsze: moce obejmujące silnym uściskiem rodzinny dom dziewczyny zdają się mieć – zgodnie z tytułem – charakter diabelski…

Reżyser Joko Anwar nie stresuje się tym, że w dobrym tonie jest dziś nieustannie podkręcać tempo akcji filmu i szarpać serca widzów nagłymi atakami zjaw i potworów. Zamiast tego Indonezyjczyk czaruje nas pieczołowicie skomponowanymi kadrami i pozwala Złu zakradać się do nich w niespiesznym tempie – a tym samym usypia naszą czujność i straszy znacznie skuteczniej niż ma to miejsce w przypadku wzorcowych horrorów made in Hollywood. Sam finał pozostawia może pewien niedosyt, ale wrażenie ogólne – jak najlepsze!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *