Nieracjonalny mężczyzna (Irrational Man) | ★★★

nieracjonalny mezczyzna recenzjaNie jest to jeden z tych filmów Woody’ego Allena, do których chciałoby się wracać po dziesięć albo i więcej razy, ale nie można mu odmówić ani urody, ani poczucia humoru, ani pomysłowości. Do tego wyjaśnia jak wyleczyć impotencję.

Abe (Joaquin Phoenix) to zgaszony, zaniedbany profesor filozofii, który z coraz większym trudem odnajduje jakieś powody, by dalej żyć. Panie najwyraźniej taka postawa jednak podnieca ponieważ jak tylko Abe zjawia się na nowej uczelni, uderza do niego i atrakcyjna koleżanka z pracy, Rita (Parker Posey), i ambitna, uwodzącą zarówno intelektem, jak i urodą studentka Jill (Emma Stone). Rita ma męża – ale co tam nudny mąż skoro właśnie pojawił się filozof na skraju załamania psychicznego, z którym można by sobie ubarwić życie, być może przy okazji wyciągając go z pogłębiającej się depresji; a od męża chętnie odejdzie, tyle, że musi „odejść do kogoś”, wizja samotności ją przeraża. Jill ma chłopaka – ale co tam zakochany po uszy przystojny goguś, któremu już teraz marzy się stabilizacja kiedy oto pojawia się człowiek-wyzwanie, ktoś, przy kim dziewczyna naprawdę mogłaby się czegoś nauczyć i ktoś, kto nie stanowiłby oczywistego wyboru jako partner; bo przecież Jill, choć niby grzeczna i poukładana, chciałaby tak naprawdę trochę poszaleć, pokazać światu, że nie jest taka banalna, jak się może wydawać.

Jest tylko jeden problem: Abe nie bardzo pali się do żadnego z tych związków. Zresztą co tam związków – nie pali się nawet do pójścia z tymi uroczymi damami do łóżka. Problem w tym, że oprócz ogólnego wypalenia, dosięgła go również impotencja, z której – dobrze to wie – nie uleczą go magicznie ani czułe zabiegi doświadczonej Rity, ani słodka niewinność Jill. Co jednak będzie kiedy Abe odkryje, że skutecznym lekiem na jego przykrą przypadłość – nie, nie jedną: WSZYSTKIE przypadłości – okaże się morderstwo? Dzięki niemu mężczyzna odzyska sens życia, ostrość widzenia i (prawdopodobnie) wytęsknioną potencję. Rzecz tylko w tym żeby było to morderstwo, które przyniesie światu jakąś korzyść – nie zapominajmy, że Abe jest jednak filozofem…

Pełna recenzja TUTAJ

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *