Dziewczyna we mgle (La ragazza nella nebia) | ★★★½

dwm dvd„Dziewczyna we mgle” to niby ekranizacja bestsellerowej powieści Donato Carrisiego – w jego własnej reżyserii – …ale tak naprawdę opowiedziana tutaj historia od razu powstała w formie scenariusza. „Dla mnie ten film jest powrotem do domu czy też na miejsce ‚mojej pierwszej zbrodni'” – opowiada w wywiadach Carrisi, przypominając, że powieściowa „Dziewczyna…”, którą później czytały miliony czytelników na całym świecie, od samego początku miała być filmem.

I być może dlatego ta historia o nietypowym śledztwie w sprawie tytułowego dziewczęcia, które zniknęło bez śladu w jednej z włoskich wioseczek, tak dobrze prezentuje się na ekranie. Choć znaczenie ma też oczywiście filmowa przeszłość pisarza, reżysersko debiutującego właśnie „Dziewczyną…”, ale jako scenarzysta siedzącego już w biznesie od lat. No i nie zapominajmy o wybornych współpracownikach, jakich dobrał sobie aby zrealizować ten projekt: aktorach takich jak Toni Servillo („Gomorra”, „Wielkie piękno”), Alessio Boni („Nasze najlepsze lata”, „Żegnaj, miłości”, „Bestia w sercu”), Greta Scacchi („Uznany za niewinnego”, „Gracz”) i Jean Reno (wiadomo), czy nieco mniej doświadczonych w fachu, ale też świetnie się odnajdujących w klimacie dusznego kryminału, operatorze Federico Masiero oraz autorze muzyki Vito Lo Re. Wspólnie udało im się stworzyć dzieło przypominające seans u światowej klasy hipnotyzera: nawet nie zdajemy sobie sprawy, w którym dokładnie momencie tracimy zdolność logicznego myślenia i poddajemy się rytmowi, w jakim uderzają w nas splątane ze sobą obrazy i dźwięki.

Nie chcę przez to powiedzieć, że fabuła „Dziewczyny…” jest pozbawiona sensu, banalna albo niedopracowana, ale z pewnością to nie ona była tu dla Carrisiego najważniejsza; liczyło się raczej wytworzenie specyficznej atmosfery spowitego mgłą koszmaru i wciągnięcie widza w emocjonującą grę, nawet za cenę pewnych nielogiczności i nieprawdopodobieństw. Ale czy najlepsi w tym fachu – choćby Hitchcock, De Palma czy Argento – nie postępowali podobnie?

Dodatki na płycie DVD | ★½

Zwiastun plus galeria fotosów i zdjęć z planu to oczywiście niewiele, ale nawet one dają pewne pojęcie o urodzie i magnetycznej sile filmu Carrisiego.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *