Dawid Kain – Fobia | ★★★½

fobiaDawid Kain, autor m.in. „Prawego lewego złamanego”, „Gęby w niebie” i „Kotku, jestem w ogniu”, zawsze uwielbiał prowadzić ze swoimi czytelnikami różnego rodzaju gierki, mylić tropy i sypać cytatami ze swoich mistrzów, takich jak Kafka, Koja, Vonnegut czy Burroughs. W jego najnowszym dziele, „Fobii”, robi się od tych gierek i cytatów jeszcze gęściej niż dotąd i już na pierwszej stronie czujemy jakby wrzucono nas w sam środek skomplikowanego labiryntu, z którego być może w ogóle nie ma wyjścia.

Ojciec głównej bohaterki powieści, dręczonej pewną okropną fobią eks-studentki imieniem Magda, rozpłynął się w powietrzu i teraz dziewczyna zmuszona jest całkowicie zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, aby go odnaleźć. Przede wszystkim, będzie musiała wreszcie opuścić bezpieczne mieszkanie, w którym jako tako radziła sobie z problemami psychicznymi; co gorsze, będzie też jednak musiała podpiąć się do sieci (tzw. Immersjonetu), narażając się na bombardowanie przytłaczającą dla niej ilością bodźców. Jej jedynymi wskazówkami będą natomiast kolejne rozdziały z ostatniej powieści ojca pt. „Kres komunikacji”, z których w miarę czytania zaczną się wyłaniać coraz to bardziej przerażające wizje, odsłaniające prawdopodobnie prawdziwe oblicze otaczającego Magdę świata. Pytanie tylko czy poszukiwanie ojca i lektura „Kresu komunikacji” okażą się dla dziewczyny doświadczeniem terapeutycznym, czy przeciwnie – wpędzą ją jeszcze głębiej w szaleństwo.

Spore wrażenie robi sposób, w jaki Kain panuje w „Fobii” nad pokręconą fabułą i doprowadza ją do mocnej puenty, ale z drugiej strony brakuje mi tu językowego szaleństwa, jakie charakteryzowało wczesne utwory autora. Trudno powiedzieć, czy sam postanowił ugładzić styl, zagęszczając przy tym szaleństwo fabularne, czy też jest to wynik zbyt ostrej redakcji, ale gdyby nie ten zabieg – „Fobia” z pewnością uderzałaby w czytelnika z jeszcze większą siłą.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *