Czarna Pantera (Black Panther) | ★★★

czarnapantera dvdDługooczekiwany (przynajmniej przez niektórych) pierwszy czarnoskóry superbohater w roli głównej, gigantyczny sukces kasowy filmu i… rewolucja w kinie komiksowym?

No nie wiem, co do tego ostatniego – jednak bym się wahał. Co prawda reżyser Ryan Coogler („Creed. Narodziny legendy”) zadbał o to żeby „Czarna Pantera” odznaczała się na tle pozostałych filmów superbohaterskich zarówno bogatą paletą barw, jak i oryginalnym, „korzennym” klimatem, ale jeśli chodzi o samą fabułę – wielkich eksperymentów tu nie ma. W największym skrócie: młodzieniec imieniem T’Challa (Chadwick Boseman) zostaje władcą tajemniczej krainy o nazwie Wakanda i tym samym zdobywa moc Czarnej Pantery, a zaraz potem czeka go sprawdzian siły, odwagi i sprytu ponieważ będzie musiał stanąć do pojedynku z Erikiem Killmongerem (Michael B. Jordan) – wrednym typem, który (niespodzianka!) zagraża nie tylko cudnej Wakandzie, ale i całemu światu.

Podoba mi się, że Coogler nie postawił wyłącznie na efekty specjalne, ale też na bohaterów: świetny jest wyluzowany czarny charakter stworzony przez Jordana, uroczo wypadają postaci drugoplanowe (Lupita N’Yongo, Letitia Wright, Daniel Kaluuya), nie zawodzą też czarnoskóre gwiazdy (Forest Whitaker, Angela Bassett) czy występujące gościnnie „białasy” (Martin Freeman, Andy Serkis); trochę mniej przekonuje mnie akurat najważniejszy tu Boseman – mam wrażenie, że jak na największego herosa jest trochę bezbarwny – ale… niech będzie. W szale cyfrowych eksplozji i naładowanych adrenaliną pojedynków kaskaderskich można przymknąć na to oko.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *