Azyl (The Zookeeper’s Wife) | ★★★

azyl dvdEkranizacja głośnej książki Diane Ackerman o Janie i Antoninie Żabińskich, małżeństwie, które opiekowało się warszawskim zoo w czasie II wojny światowej, przekształcając je w wielką kryjówkę dla ściganych przez Niemców Żydów. W naszym kraju film odebrano z pewnym żalem – bo przecież powinni go zrobić nasi filmowcy, wtedy byłby dużo prawdziwszy itd. – tymczasem należy się chyba raczej cieszyć, że zjawiskowa Jessica Chastain przysłużyła się rozpropagowaniu tej bohaterskiej opowieści na całym świecie.

Tym bardziej, że ani ona, ani jej partnerzy – czyli Johan Heldenbergh występujący jako Jan Żabiński i Daniel Brühl wcielający się w podkochującego się w Antoninie hitlerowskiego pupilka, doktora Lutza Hecka – bynajmniej nie przynoszą sobie swoimi kreacjami aktorskimi wstydu. Świetnie jest zwłaszcza na początku, tuż przed wybuchem wojny, kiedy Heck nie przemienia się jeszcze w stuprocentowego drania, a zamiast siłą i władzą, próbuje zaimponować ślicznej mężatce wiedzą o zwierzętach. W miarę rozwoju akcji robi się oczywiście dramatyczniej – Heck w bezwzględny sposób przetrzebia ogrodu zoologicznego i nie spuszcza na dłużej oka z Antoniny, co znacząco utrudnia jej niesienie pomocy żydowskim uciekinierom – ale to te pierwsze sceny zapamiętuje się z filmu najlepiej; to w nich najznakomiciej udaje się zabłysnąć świetnemu duetowi Chastain/Brühl, przez pewien czas trzymającemu nas w szalonej niepewności czy aby między tą dwójką nie rodzi się jakieś gorące uczucie.

W dalszej części filmu pani reżyser Niki Caro (ta od słynnego „Jeźdźcy wielorybów”) bardziej skupia się na oczywistościach niż niedopowiedzeniach – szczególnie z punktu widzenia kogoś, kto historię państwa Żabińskich już wcześniej znał – ale chyba trudno mieć jej to za złe. Ważne, że ktoś to wszystko światu pokazał – i to w tak piękny sposób.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *