Avengers: Wojna bez granic (Avengers: Infinity War) | ★★½

avengers wbg dvdTo miał być najlepszy film o Avengersach; to miała być najlepsza filmowa opowieść z całego uniwersum Marvela; a nawet – najwspanialszy film, jaki kiedykolwiek wywiedziono z komiksowych kart. Niestety nie został wykonany nawet plan minimum.

Chociaż… były w „Wojnie bez granic” momenty kiedy naprawdę miałem nadzieję, że się uda. Film ma mocne otwarcie, podczas którego zapoznajemy się z siejącym postrach, mosznobrodym Thanosem i od razu przekonujemy się, że z tym koleżką żartów nie będzie; skoro nawet najładniej umięśnionych superbohaterów potrafi jednym ruchem rozgnieść o ścianę, nie mamy absolutnie żadnych wątpliwości co do jego kwalifikacji jako wrednego antyherosa. A że do tego przyświeca mu uroczo zwichrowana filozofia („Trzeba wytępić pół świata, a zapanuje dobrobyt!”) – jesteśmy zaintrygowani i z uwagą śledzimy jego kolejne ruchy. Kiedy zaś jeszcze do teamu Avengersów dołączają nasi ukochani Strażnicy Galaktyki – i Star Lordowi na dzień dobry dostaje się za to, że deczko przybrał na wadze – wydaje się, że oto mamy do czynienia z marvelowskim mistrzem nad mistrze.

Niestety po pewnym czasie reżyserzy Russo & Russo popełniają ten sam błąd, co w przypadku swojego poprzedniego filmu, czyli „Avengers: Wojny bohaterów”, pozwalając, aby główną atrakcją stała się cyfrowa zadyma, w trakcie której superherosi pełnią raczej rolę chłopaków – i dziewczyn – do bicia, niż imponujących zbawicieli świata. Niech będzie, że pod względem czysto technicznym niektóre z licznych bitek, jakie tu uświadczycie robią pewne wrażenie; i jasne – mocny finał też zostaje w pamięci, a w dodatku ostro trzęsie całym uniwersum Marvela, ale osobiście wolałbym zobaczyć jak jeden z tych wszystkich supergości robi coś nadzwyczajnego i znów zadziwia cały świat, niż jak cała ich masa trzęsie superportkami przed jednym, wymachującym gigantyczną rękawicą Thanosem.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *