Avengers: Wojna bez granic (Avengers: Infinity War) | ★★½

avengers wbg dvdTo miał być najlepszy film o Avengersach; to miała być najlepsza filmowa opowieść z całego uniwersum Marvela; a nawet – najwspanialszy film, jaki kiedykolwiek wywiedziono z komiksowych kart. Niestety nie został wykonany nawet plan minimum.

Chociaż… były w „Wojnie bez granic” momenty kiedy naprawdę miałem nadzieję, że się uda. Film ma mocne otwarcie, podczas którego zapoznajemy się z siejącym postrach, mosznobrodym Thanosem i od razu przekonujemy się, że z tym koleżką żartów nie będzie; skoro nawet najładniej umięśnionych superbohaterów potrafi jednym ruchem rozgnieść o ścianę, nie mamy absolutnie żadnych wątpliwości co do jego kwalifikacji jako wrednego antyherosa. A że do tego przyświeca mu uroczo zwichrowana filozofia („Trzeba wytępić pół świata, a zapanuje dobrobyt!”) – jesteśmy zaintrygowani i z uwagą śledzimy jego kolejne ruchy. Kiedy zaś jeszcze do teamu Avengersów dołączają nasi ukochani Strażnicy Galaktyki – i Star Lordowi na dzień dobry dostaje się za to, że deczko przybrał na wadze – wydaje się, że oto mamy do czynienia z marvelowskim mistrzem nad mistrze.

Niestety po pewnym czasie reżyserzy Russo & Russo popełniają ten sam błąd, co w przypadku swojego poprzedniego filmu, czyli „Avengers: Wojny bohaterów”, pozwalając, aby główną atrakcją stała się cyfrowa zadyma, w trakcie której superherosi pełnią raczej rolę chłopaków – i dziewczyn – do bicia, niż imponujących zbawicieli świata. Niech będzie, że pod względem czysto technicznym niektóre z licznych bitek, jakie tu uświadczycie robią pewne wrażenie; i jasne – mocny finał też zostaje w pamięci, a w dodatku ostro trzęsie całym uniwersum Marvela, ale osobiście wolałbym zobaczyć jak jeden z tych wszystkich supergości robi coś nadzwyczajnego i znów zadziwia cały świat, niż jak cała ich masa trzęsie superportkami przed jednym, wymachującym gigantyczną rękawicą Thanosem.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *